Susan Robinson School of Ballet

Classes

The school offers the following classes.

Term dates

Term dates are as follows:

Summer term 2019

Students in class

RAD Exam dates 12th and 13th July 2019

Timetable

The class timetable is as follows:

Ballet

Day Class Time Location
MondayGrade 2 Ballet4:45 - 5:45Byfleet Methodist Hall
MondayGrade 3 Ballet5:45 - 6:45Byfleet Methodist Hall
MondayAdvance 2 Ballet6:30 - 7:45Arden Cottage
MondayGrade 4 Ballet6:45 - 7:45Byfleet Methodist Hall
MondayAdvance 1 Ballet7:30 - 9:15Byfleet Methodist Hall
TuesdayGrade 1 Ballet4:30 - 5:30St Dunstan's School
TuesdayGrade 2 Ballet5:30 - 6:30St Dunstan's School
TuesdayGrade 3 Ballet6:30 - 7:30St Dunstan's School
TuesdayGrade 4 Ballet7:30 - 8:30St Dunstan's School
WednesdayGrade 6 Ballet (Main Class)5:30 - 6:30St Dunstan's School
WednesdayGrade 7 Ballet6:30 - 7:30St Dunstan's School
WednesdayGrade 8 Ballet7:30 - 8:30St Dunstan's School
ThursdayJunior Ballet Coaching4:30 - 5:35Byfleet Methodist Hall
ThursdayIntermediate Ballet Coaching5:30 - 6:45Byfleet Methodist Hall
ThursdaySenior Ballet Coaching6:45 - 8:15Byfleet Methodist Hall
ThursdayNursery Ballet4:00 - 4:30Mayford Village Hall
ThursdayPre-Primary Ballet4:30 - 5:15Mayford Village Hall
ThursdayPrimary Ballet5:15 - 6:15Mayford Village Hall
FridayGrade 1 Ballet4:15 - 5:15Byfleet Methodist Hall
FridayInter-Foundation Ballet5:15 - 6:30Byfleet Methodist Hall
FridayIntermediate Ballet6:30 - 7:45Byfleet Methodist Hall
FridayAdvanced Coaching7:45 - 9:15Byfleet Methodist Hall
SaturdayPrimary Ballet9:00 - 10:00Byfleet Methodist Hall
SaturdayGrade 6 Ballet (Supplementary Class)9:00 - 10:00Byfleet Methodist Hall,
Svetlana Studio
SaturdayPre-Primary Ballet10:00 - 10:45Byfleet Methodist Hall
SaturdayNursery Ballet10:45 - 11:15Byfleet Methodist Hall
SaturdayIntermediate11:15 - 12:30Arden Cottage
SaturdayGrade 5 Ballet11:20 - 12:30Byfleet Methodist Hall
SaturdayInter-Foundation Ballet12:30 - 1:45Byfleet Methodist Hall
SaturdayAdvanced 1 Ballet1:45 - 3:05Byfleet Methodist Hall
SaturdayAdvanced 2 Ballet3:05 - 4:30Byfleet Methodist Hall

Jazz, Tap, Modern and Musical Theatre

Day Class Time Location
ThursdayJazz Coaching Juniors5:35 - 6:30Byfleet Methodist Hall,
Svetlana Studio
ThursdayJazz Coaching Inter7:00 - 8:00St Mary's Day Centre,
Graduate Room
ThursdayJazz Coaching Seniors8:15 - 9:15Byfleet Methodist Hall
ThursdayMusical Theatre Inter4:30 - 5:30Byfleet Methodist Hall,
Guild Room
ThursdayMusical Theatre Seniors5:30 - 6:30Byfleet Methodist Hall,
Guild Room
ThursdayMusical Theatre Junior6:30 - 7:30Byfleet Methodist Hall,
Guild Room
FridayInter Foundation Modern4:30 - 5:15Byfleet Methodist Hall,
Guild Room
FridayJunior Tap Coaching5:15 - 6:00Byfleet Methodist Hall,
Guild Room
FridayGrade 3 Modern6:00 - 6:45Byfleet Methodist Hall,
Guild Room
FridayGrade 3 Tap6:45 - 7:30Byfleet Methodist Hall,
Guild Room
SaturdayGrade 2 Tap9:00 - 9:45St Mary's Day Centre,
Graduate Room
SaturdayGrade 2 Modern9:45 - 10:30St Mary's Day Centre,
Graduate Room
SaturdayGrade 1 Tap10:30 - 11:15St Mary's Day Centre,
Graduate Room
SaturdayIntroduction to Primary Tap
and Modern
11:15 - 12:00St Mary's Day Centre,
Graduate Room
SaturdayPrivate/Festival work12:00 - 12:30St Mary's Day Centre,
Graduate Room
SaturdayInter Tap12:30 - 1:15St Mary's Day Centre,
Graduate Room
SaturdayGrade 4 Modern1:15 - 2:00St Mary's Day Centre,
Graduate Room
SaturdayGrade 4 Tap2:00 - 2:45St Mary's Day Centre,
Graduate Room
SaturdayGrade 5 Modern2:45 - 3:30St Mary's Day Centre,
Graduate Room

Locations

Classes are held at a number of different locations:

Click on the post-code for a location map (Google maps)

Top of page...